خط‌ونشان اپیک گیمز برای اپل و گوگل؛ تنظیم شکایت جدید در اتحادیه اروپا

اگر اخبار را دنبال کرده باشید، می‌دانید مدتی است که روابط اپیک گیمز، سازنده‌ی بازی فورتنایت و اپل با تنش‌هایی مواجه شده و این دو شریک استراتژیک پیشین بارها یکدیگر را به نقض قوانین و انحصارطلبی متهم کرده‌اند. بنابر گزارش MacRumors، اپیک گیمز دامنه‌ی جدال با اپل را وارد مرحله‌ای جدیدی کرده است و قصد دارد شکایت دیگری در اتحادیه‌ی اروپا تنظیم کند و به‌موجب آن، طرح دعوی‌اش را گسترش دهد و گوگل را نیز درگیر ماجرا کند.

مقاله‌ی مرتبط:

در‌حال‌حاضر، این دو شرکت درگیر اختلافات حقوقی در ایالات متحده‌ی آمریکا پس از اتهام‌های اپیک گیمز به اپل برای حذف بازی محبوب فورتنایت از فروشگاه اپ استور هستند. مرداد سال جاری، اپل فورتنایت را به‌دلیل تنش‌هایش با اپیک گیمز از اپ استور حذف کرد.

ماجرا زمانی شروع شد که اپیک گیمز برای پرداخت‌نکردن کارمزد ۳۰ درصدی اپل، از درگاه پرداخت خود در بازی فورتنایت استفاده کرد و به‌نوعی قوانین اپل را دور زد. درمقابل، غول دنیای فناوری برای تلافی فورتنایت را از اپ استور کنار گذاشت و در بیانیه‌ای، دلیل این کار را نقض قوانین فروشگاهش اعلام کرد.

آگوست ۲۰۲۰ (مرداد ۱۳۹۹) نیز، اپیک گیمز بعد از حذف فورتنایت از اپ استور در اقدامی به‌نظر از‌قبل‌برنامه‌ریزی‌شده، با طرح دادخواست و کمپین مطبوعاتی علیه اپل، این شرکت را به رفتارهای ضد‌رقابتی متهم کرد و درنهایت، اکتبر ۲۰۲۰ (مهر ۱۳۹۹)، قاضی منطقه‌ای ایالات متحده از بازگرداندن فورتنایت به فروشگاه اپ‌استور خودداری و با صدور حکمی، از اقدام اپل علیه موتور بازی‌سازی Unreal Engine جلوگیری کرد.

گفتنی است جدال اپیک گیمز، تنها به اپل ختم نمی‌شود؛ زیرا سال گذشته، گوگل نیز بازی فورتنایت را به‌دلایلی مشابه از فروشگاه نرم‌افزاری‌اش حذف کرد. گوگل حتی پیش از اپل، به‌دلیل مسائل مختلفی از انتشار فورتنایت در پلی استور خودداری می‌کرد. اپیک گیمز با شکایت حقوقی جدیدش در اتحادیه‌ی اروپا، به شاکیانی ازجمله اسپاتیفای ملحق می‌شود که تحقیقات رسمی کمیسیون اروپا درباره‌ی ادعای رفتار ضدرقابتی اپل را برانگیخته است. تیم سوئینی، بنیان‌گذار و مدیر اجرایی اپیک گیمز د‌راین‌باره می‌گوید:

آنچه در اینجا درمعرض خطر است، آینده‌ی سیستم‌عامل‌های گوشی‌های هوشمند خواهد بود. ما بیکار نخواهیم ماند و به اپل اجازه نمی‌دهیم از سلطه‌ی پلتفرم خود برای كنترل آن چیزی استفاده کند باید یک سطح بازی دیجیتال باشد. درحالی‌که پرونده حقوقی تشکیل‌شده در اروپا اپل را هدف قرار داده است، هدف اصلی به همان اندازه برای گوگل قابل استفاده است.

اروپا درباره‌ی مباحث ضدانحصاری در‌مقایسه‌با ایالات متحده‌ی آمریکا از استانداردهای متفاوتی استفاده می‌کند و بیشتر بر انصاف بین رقبا متمرکز است؛ د‌رحالی‌که کانون توجه‌ی ایالات متحده بیشتر به حقوق مصرف‌کنندگان معطوف است. همچنین، اپیک پرونده‌های مشابهی در استرالیا و انگلیس تشکیل داده و اپل را به سوءاستفاده از سلطه و موقعیت حاکم بر بازار متهم کرده است.

کمیسیون اروپا هنوز درباره‌ی شکایت اپیک اظهارنظری نکرده و مفاد طرح دعوی همچنان محرمانه مانده است. بااین‌حال، تحقیقات مداوم کمیسیون در زمینه‌ی سیستم پرداخت مالی اپل موسوم به Apple Pay می‌تواند دلیل و انگیزه‌ی اصلی استدلال اپیک برای نمایان‌کردن رفتار ضدرقابتی اپل درمقابل سایر فروشگاه‌های نرم‌افزاری باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code