راهنمای تحصیل در یونان – کجارو


یونان سرزمین سرزمین خدایان، اسطوره‌ها، افسانه‌ها، علم و فلسفه است و از‌ جمله کشور‌هایی محسوب می‌شود که هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان خارجی را برای ادامه تحصیل می‌پذیرد.

یونان کشوری در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه‌جزیره بالکان است. سرزمین یونان به دریای اژه و دریای یونان نزدیک است و در نقطه اتصال سه قاره اروپا، آفریقا و آسیا قرار دارد. یونان بازمانده و وارث سرزمین باستانی یونان است. این سرزمین مهد تمدن مغرب زمین نام گرفته و خاستگاه فلسفه، دموکراسی، بازی‌های المپیک، نمایشنامه‌نویسی و… است. از این‌رو، تحصیل علم و دانش دارای ریشه‌ای تاریخی در این کشور است و دانشگاه‌های آن نیز هر ساله پذیرای طیف گسترده‌ای از علاقه‌مندان به تحصیل در خارج هستند.

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

تحصیلات‌ پیش‌ دانشگاهی

تحصیلات پیش از دانشگاه در یونان به دو دوره تقسیم می‌شود:

۱) آموزش مقدماتی متوسطه

‌تحصیل در یونان برای همه رایگان و برای کودکان سنین ۶ تا ۱۵ سال (یعنی دوره‌های ابتدایی و راهنمایی برای همه، حتی خارجیان مقیم یونان) اجباری است؛ در صورت امتناع، والدین مورد پیگیری قرار می‌گیرند و تقریبا در یونان بی‌سواد وجود ندارد. آموزش ابتدایی از ۶ سالگی آغاز می‌شود و سه دوره تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و متوسطه وجود دارد و مقاطع تحصیلی کلا از نظام تحصیلی سالیانه (۹ ترمی – واحدی) برخوردارند.

در دوره ابتدایی عموما زبان یونانی، ریاضی، علوم تجربی، هنر (نقاشی ـ موسیقی ـ کاردستی)، ورزش و تعلیمات دینی آموزش داده می‌شود و از سال چهارم زبان انگلیسی، تاریخ، جغرافی و از سال پنجم جامعه‌شناسی نیز اضافه می‌شود. در دوره ابتدایی در کلاس‌های اول و دوم هر هفته ۲۵ ساعت و در کلاس‌های سوم، چهارم، پنجم و ششم هر هفته ۲۸ ساعت و روزانه بین پنج تا ۶ ساعت کلاس درس گنجانده شده است که در صورت نیاز قابل افزایش خواهد بود.

راهنمای تحصیل در یونان

مقطع راهنمایی، سطح مقدماتی آموزش متوسطه را تشکیل می‌دهد. حضور در مدرسه راهنمایی اجباری و رایگان است و فارغ‌التحصیلان مدارس ابتدایی به‌طور خودکار و بدون امتحان در کلاس اول راهنمایی پذیرفته می‌شوند. این دوره ۳ سال طول می‌کشد و برای دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۵ سال طراحی می‌شود. مدارس راهنمایی خصوصی و دولتی وجود دارند. مدرسه راهنمایی آموزش عمومی را در تمام کلاس‌ها عرضه می‌نماید.

تحصیلات پیش از دانشگاه در یونان رایگان و اجباری است

کتاب‌های درسی دانش‌آموزان و معلمان نیز به‌طور رایگان توسط وزارت آموزش ملی و امور دینی توزیع می‌شود. مدارس راهنمایی، مدارس مختلطی هستند. کلاس‌های اول، دوم و سوم برحسب سن کودکان سازمان‌دهی می‌شوند. معلمان می‌توانند به مدت یک، دو یا سه سال را با کلاس‌های یکسانی بگذرانند، اما هیچ قاعده کلی در این رابطه وجود ندارد.

مدارس راهنمایی پنج روز در هفته فعالیت می‌کنند و برنامه‌های آن‌ها از ۳۳ تا ۳۵ ساعت در هفته متغیر است. مجموع روز‌های آموزشی در سال ۱۷۵ روز بوده و سال تحصیلی از اول سپتامبر تا ۳۰ ژوئن طول می‌کشد. در دوره راهنمایی علاوه بر دروس فوق، زبان یونانی قدیم و جدید، تاریخ یونان، تاریخ جهان، جغرافی جهان و یک زبان دوم دیگر علاوه بر انگلیسی مثل آلمانی و فرانسوی، علوم، زیست‌شناسی، گیاه‌شناسی، متون ادب کهن (که در هر سال با آثار یکی از بزرگان کهن یونان آشنا می‌شوند) و نیز فیزیک و شیمی تدریس می‌شود. سال تحصیلی از معادل ۲۲ شهریور آغاز و تا ۲۶ خرداد (حدود ۹ ماه) ادامه دارد.

راهنمای تحصیل در یونان

۲) آموزش تکمیلی متوسطه

دانش‌آموزانی که به اتمام مقطع آموزش مقدماتی متوسطه نائل آیند، مجاز به ثبت‌نام در مراکز آموزش تکمیلی متوسطه هستند. هیچ نوع امتحان ورودی وجود ندارد. از جمله مهم‌ترین مراکز آموزش تکمیلی متوسطه می‌توان از موارد ذیل نام برد؛

الف) دبیرستان

دبیرستان، مؤسسه‌ای آموزشی است که به‌صورت دولتی یا خصوصی اداره می‌شود. دبیرستان‌های روزانه و نیز شبانه وجود دارند. دبیرستان شبانه مخصوص دانش‌آموزان شاغل است. این دوره تحصیلی سه سال طول می‌کشد، ولی دبیرستان‌های شبانه دوره آن چهار سال است. در دبیرستان دولتی، حضور در کلاس رایگان بوده و کتاب‌های درس نیز از سوی دولت به رایگان در میان دانش‌آموزان توزیع می‌شود. از جمله انواع دبیرستان‌های موجود کشور یونان می‌توان به دبیرستان فنی-حرفه‌ای، دبیرستان جامع، دبیرستان کلاسیک، دبیرستان دینی، دبیرستان موسیقی و دبیرستان‌های ورزشی اشاره نمود.

راهنمای تحصیل در یونان

ب) دبیرستان عمومی

این مؤسسه‌ها در راستای پرورش منش و شخصیت دانش‌آموزان فعالیت می‌کنند تا آن‌ها بتوانند در توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کشور شرکت کنند و انتخاب‌های درستی برای مشاغل و تحصیلات آینده انجام دهند. دانش‌آموزان باید به مدت سه سال، ۶ روز در کلاس حضور یابند. در کلاس سوم دروس به دو دسته (A) آموزش عمومی و (B) تحصیلات پیش دانشگاهی تقسیم می‌شوند.

تحصیلات‌ دانشگاهی

مطابق بند ۱۶ پاراگراف پنجم قانون اساسی، آموزش دانشگاهی توسط دولت و در مؤسساتی ارائه می‌شود که در قانون عمومی، شخصیت‌های حقوقی کاملا مستقلی محسوب شوند. نظارت دولتی توسط وزیر آموزش مالی و امور دینی اعمال می‌شود. در سراسر کشور ۱۸ دانشگاه دولتی و یک دانشگاه خصوصی وجود دارد. دانشگاه‌ها از دانشکده‌ها، دانشکده‌ها از گروه‌ها و گروه‌ها از شاخه‌هایی تشکیل می‌شوند. گروه، واحد اصلی و پر رنگ یک دانشگاه است و محتوای دروس یک رشته را زیر نظر دارند.

در هر شهر یونان یک دانشگاه وجود دارد و مهم‌ترین آن‌ها دانشگاه آتن است .همچنین دانشگاه‌های تسالونیکی، کرت و تراکیس نیز از اهمیت خاصی برخوردارند. از رشته‌های مهم دانشگاه‌های یونان می‌توان به رشته کشتی‌سازی اشاره کرد که به هیچ وجه دانشجوی خارجی نمی‌پذیرد. رشته‌های حقوق، علوم سیاسی، هنرهای زیبا، کشاورزی، زلزله‌نگاری، فلسفه (مخصوصا با توجه به سابقه کهن یونان در امر فلسفه)، ادبیات و کلام نیز از رشته‌های مهم و فعال این دانشگاه‌ها محسوب می‌شوند. شایان توجه است که دانشکده کلام، دارای دو بخش مستقل است که در یک بخش کلام ارتدکس و در بخش دیگر جامعه‌شناسی دین، روانشناسی دین، فلسفه دین و غیره مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

راهنمای تحصیل در یونان

‌دوره‌های تحصیلی

  • کارشناسی (Ptychio) اولین مقطع دانشگاهی، مقطع کارشناسی است که به‌طور معمول چهار سال یا هشت نیمسال طول می‌کشد که منجر به دریافت مدرک کارشناسی (Ptychio) در رشته مربوطه می‌شود. در رشته‌های مهندسی، مطالعات کشاورزی، مراکز پلی‌تکنیک و دندانپزشکی طول تحصیل ۱۰ نیمسال و در دانشکده پزشکی ۱۲ نیمسال است.
  • کارشناسی ارشد (Metapychiako Diploma Exidikefsis) دومین مقطع تحصیلی در دانشگاه، کارشناسی ارشد است که حداقل چهار نیمسال به طول می‌انجامد و در نهایت منجر به دریافت کارشناسی ارشد (Metapychiako Diploma Exidikefsis) خواهد شد.
  • دکتری (Didaktoriko) درجه دکتری پس از دفاع عمومی از پایان نامه اعطاء می‌شود. انجام پایان‌نامه دکتری باید حداقل سه سال از زمان پذیرش دانشجوی دکتری طول بکشد. کسانی می‌توانند به‌عنوان دانشجوی دکتری پذیرفته شوند که دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد از یونان یا معادل آن از دیگر کشورها را داشته باشند که چنین مدارکی باید به تائید مرجع مربوط (Dikatsa) در یونان برسد. در دپارتمان‌های اصلی دانشگاه که کارشناسی ارشد مرتبط با دوره دکتری ارائه می‌کنند، دانشجویان باید کارشناسی ارشد مربوطه را دارا باشند.

راهنمای تحصیل در یونان

نحوه‌ ارزشیابی مدارک تحصیلی

۱. مدارک Ptychio با چهار سال تحصیل، در صورت داشتن دیپلم دبیرستان، «کارشناسی» ارزشیابی می‌شود.

۲. مدارک Metapychiako Diploma Exidikefsis از دانشگاه‌های معتبر گروه یک و گروه دو (پس از بررسی کیفی) در صورت داشتن کارشناسی، «کارشناسی ارشد» ارزشیابی می‌شود.

۳. مدارک Didaktoriko پس از حداقل سه سال تحصیل از دانشگاه‌های معتبر گروه یک در صورت داشتن کارشناسی ارشد، «دکتری» ارزشیابی می‌شود.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

دروس در دانشگاه‌های یونان به دو زبان یونانی و انگلیسی ارائه می‌شوند.

میانگین هزینه تحصیل در یونان

هزینه تحصیل در یونان در مقاطع مختلف، متفاوت است؛ تحصیل برای افراد متقاضی اروپایی و به زبان یونانی در دانشگاه‌های دولتی رایگان است، اما افرادی که اروپایی نیستند باید شهریه دانشگاه را پرداخت کنند. این شهریه برای رشته‌های مختلف و دانشگاه‌های دولتی و خصوصی متفاوت است. دانشجو باید به‌طور تقریبی مبلغی معادل ۶,۵۰۰ یورو تا ۱۰,۰۰۰ یورو در سال را صرف پرداخت شهریه کند.

راهنمای تحصیل در یونان

میانگین هزینه زندگی در یونان

مقاله‌های مرتبط:

قیمت خانه در یونان بسته به آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، نوع ارائه خدمات و محل قرارگیری آن از ۳۲۰ تا ۶۵۰ یورو در ماه متغیر است. خوشبختانه غذا در یونان ارزان است و از آنجا که نرخ مالیات بر ارزش افزوده در مواد غذایی نسبت به سایر کالاها بسیار کم است و تولیدات محلی در کشور در وضعیت مناسبی قرار دارد، تهیه غذا با قیمت مناسب کار دشواری نیست.

علاوه بر مسکن و خوراک، حمل و نقل نیز یکی از اصلی‌ترین هزینه‌های دانشجویان خارجی در یونان است؛ در این رابطه، کرایه تاکسی در یونان زیاد است، استفاده از مترو و اتوبوس می‌تواند گزینه مناسبی برای رفت و آمد در یونان باشد و از پرداخت هزینه‌های زیاد جلوگیری کند. به‌طور تقریبی هزینه زندگی در یونان ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو در ماه است و این مبلغ با توجه به نوع و سبک زندگی دانشجویان متغیر است.

محدودیت سنی برای تحصیل در یونان

برای تحصیل در یونان محدودیت سنی خاصی در نظر گرفته نشده است.

راهنمای تحصیل در یونان

برترین دانشگاه‌های یونان

دانشگاه رنکینگ جهانی بر اساس وب‌سایت topuniversities
National Technical University of Athens ۴۰۱-۴۱۰
Aristotle University of Thessaloniki ۵۰۱-۵۵۰
National and Kapodistrian University of Athens ۶۵۱-۷۰۰
University of Crete ۶۵۱-۷۰۰
University of Patras ۷۰۱-۷۵۰
Athens University of Economics and Business ۸۰۱-۱۰۰۰

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های یونان

خوشبختانه تعداد زیادی بورسیه های تحصیلی یونان یافت می‌شود که این امکان را برای دانشجویان به وجود آورده است تا با توجه به علایق خود در این کشور زیبا تحصیل کنند. (لیست بورسیه دانشگاه‌های یونان برای سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹)

مقاله‌های مرتبط:

  • بورسیه تحصیلی دولتی: این بورسیه مختص دانشجویان خارجی است که ماهیانه ۶۰۰ یورو برای هر دانشجو در نظر گرفته شده است. غذا و وسایل مورد نیاز تحصیلی مانند کتاب و کاغذ مجانی است. این بورسیه همچنین ۱۰۰۰ یورو جهت هزینه رفت و آمد سفر به یونان در نظر گرفته است. به علاوه ۱۵۰ یوروی دیگر را جهت هزینه سکونت و سامان گرفتن دانشجویان، پرداخت می‌کند.
  • بورسیه موسسه Marie Sklodowska Curie: این بورسیه مناسب دانشجویانی است که قصد انجام تحقیقات در زمینه علم بیولوژی یا مهندسی بیولوژی را دارند. کاندیداها باید دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد یکی از رشته‌های زیست‌شناسی سلولی، زیست، مهندسی بافت‌شناسی، زیست ماده، داروسازی، دامپزشکی، زیست‌شناسی بدن و هرگونه رشته مرتبط دیگری باشند. بیشترین زمان مجاز به استفاده از این بورسیه، یک دوره سه سال است که در اساس نامه قرار داد هم ذکر شده است.
  • بورسیه موسسه Stavros Niarchos: این کمک هزینه شامل دو قسمت است: قسمت اول که ۱۰ نفر امکان پذیرفته شدن را دارند، برای متقاضیان کارشناسی ارشد است که در رشته حکومت‌داری و سیاست عمومی قادر به ادامه تحصیل هستند. مبلغ ۳۵۰۰ یورو برای هر دانشجو در نظر گرفته شده است. قسمت دوم برای کاندیداهای مقطع دکتری است که تعداد مورد پذیرش هم ۱۰ نفر است. این افراد قادر به انجام تحقیقات خود در زمینه جامعه مدنی، اصالت‌خواهی، موسسات غیرانتفاعی و موسسات NGO خواهند بود. مبلغ این بورسیه برای دانشجویان دکتری ۹۰۰۰ یورو است. بورسیه‌ این موسسه برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین دکتری را دارند، مناسب است.
  • بورسیه‌ زبان‌های خارجه اراسموس: اراسموس یکی از مهم‌ترین بورسیه های تحصیلی یونان و اروپا است. موسسه IKY هر سال به ۵۰ نفر متقاضی، کمک هزینه شرکت در دوره‌های زبان یونانی و سمینارهای فرهنگی را اهدا می‌کند.

راهنمای تحصیل در یونان

تعطیلات پایان سال تحصیلی

سال تحصیلی دانشگاهی از اول سپتامبر آغاز شده و در ۳۱ آگوست سال پایان می‌یابد. هر سال دانشگاهی از دو نیم سال تشکیل می‌شود.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در یونان

دانشجویان تا زمانی‌که به‌عنوان دانشجو در دانشگاه ثبت‌نام هستند، از بیمه درمانی دولتی برخوردار می‌شوند.

راهنمای تحصیل در یونان

آب و هوای یونان

با توجه به موقعیت جغرافیایی، یونان از آب و هوای نسبتا گرمی برخوردار است و در طول زمستان ممکن است به ندرت شاهد بارش برف و برودت هوا تا دمای زیر صفر درجه باشد.

کار و ویزای دانشجویی در یونان

مقاله‌های مرتبط:

یونان یکی از اعضای پیمان شینگن است و کلیه دانشجویان خارجی که از شهروندان کشورهای غیر از اتحادیه اروپا باید ویزای تحصیلی دانشجویی نوع D را برای ورود به یونان و تحصیل در این کشور از سفارت یا کنسولگری‌های یونان دریافت کنند.

شرایط کار دانشجویی

کار در حین تحصیل برای دانشجویان در کشور یونان به این شکل است که فرد دانشجو در زمان دوران تحصیل خود این امکان را دارد تا در صورت یافتن کار، مشغول به کار موقت دانشجویی باشد. این اجازه کار عموما در شش ماهه اولیه ورود و اقدام به تحصیل، اجازه کار در دانشگاه به دانشجو عموما ارائه می‌شود و در صورتی که فرد بتواند رشد تحصیلی خود را در زمان تحصیل نشان دهد اداره مهاجرت به دانشجو بر اساس معیارها بین ۱۰ تا ۳۰ ساعت کار موقت در هفته به فرد ارائه می‌کند. در مقطع لیسانس و فوق لیسانس معمولا در حدود ۱۰ تا ۲۰ ساعت کار و در مقطع دکتری در حدود ۳۰ ساعت کار موقت به دانشجو ارائه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code