قطع گسترده برق منجر به افت کیفیت در دسترسی به اینترنت شد

کمی پیش از ظهر، برق ۱۰ منطقه در تهران و نقاط دیگری در کشور ازجمله برخی شهرهای استان گیلان، البرز، مرکزی، اصفهان، سمنان، قم و اردبیل قطع شد. سخنگوی صنعت برق علت این قطعی را افزایش مصرف گاز خانگی و محدودیت تحویل سوخت به نیروگاه عنوان کرد.

به گزارش فارس، مصطفی رجبی مشهدی گفت: «بر اساس بررسی‌های انجام شده در برخی از نقاط کشور مجبور به اعمال محدودیت و خاموشی شدیم.» از آنجا که شیوع کرونا انجام کارهای بسیاری را به درون خانه‌ها منتقل کرد، قطعی حدود دو ساعتی برق مشکلات زیادی را برای مردم به‌وجود آورد؛ به‌خصوص آنکه اکنون زمان انجام برخی امتحانات مراکز آموزشی آغاز شده و امور دیگری همچون کنفرانس‌ها، آموزش، برقراری ارتباط با همکاران و کسب و کارها به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود. حال آنکه قطعی برق منجر به قطعی اینترنت نیز در مناطقی شده. این موضوع به‌دلیل وابستگی سایت‌های BTS به برق و اتمام باتری آن‌ها رخ می‌دهد که تنها می‌توانند زمان کوتاهی از شبکه پشتیبانی کنند. با خاموش شدن یک سایت، ازدحام روی سایتی که قطع نشده افزایش یافته و منجر به افت کیفیت اینترنت می‌شود.

بنابر این، اطلاع‌رسانی به مردم درخصوص قطع برق الزامی به نظر می‌رسد. سخنگوی صنعت برق در این خصوص می‌گوید: «تاکنون شرایطی پیش نیامده است تا محدودیت‌ و خاموشی‌ها به‌شکل متواتر و پیوسته ادامه پیدا کند؛ قطعا اگر به آن شرایط برسیم، پیش از اعمال خاموشی نسبت به اطلاع‌رسانی اقدام خواهیم کرد.» رجبی مشهدی اضافه کرد که با توجه به شرایط بحرانی فعلی، برنامه‌های گسترده‌ای برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی ازجمله کاهش مصرف ادارات، اصلاح روشنایی معابر و سایر برنامه‌ها در دست تدوین است و با صرفه‌جویی مردم از این شرایط عبور خواهیم کرد.

رجبی مشهدی اضافه کرد که مردم می‌توانند با کاهش یک درجه‌ای دمای محل زندگی خود، تا ۶ درصد در مصرف گاز صرفه‌جویی کنند. همچنین اگر این صرفه‌جویی تا ۱۰ درصد انجام شود، از اعمال محدودیت و خاموشی جلوگیری می‌کند. شرایط مصرف گاز پس از شیوع کرونا و آغاز فصول سرد سال، به‌شکل پیش‌بینی‌ناپذیری بالا رفته؛ علاوه‌بر حضور بیشتر مردم در خانه‌ها و افزایش استفاده از وسایل برقی، مردم پنجره‌ها را برای رفت و آمد هوا و انتقال ویروس کرونا به بیرون از خانه، به‌کرات باز می‌گذارند. همچنین برخی وسایل گرمایشی با استفاده از میزان زیادی برق کار می‌کنند. برخی آمارهای وزارت نیرو، اکنون خبر از افزایش ۳۰ درصدی مصرف برق می‌دهد. در نتیجه به نظر می‌رسد که وزارت نیرو ترجیح داده به‌جای بالا رفتن بیش از حد استفاده از ظرفیت نیروگاه‌ها که می‌تواند منجر به خاموشی سراسری در سطح کشور شود، برق برخی مناطق را به‌صورت مقطعی قطع کند. پیش از این هم رئیس سازمان محیط زیست درخصوص آلودگی هوا اعلام کرد: «روزی دو ساعت قطع برق بهتر از مازوت‌سوزی است.»

آیا شما هم امروز شاهد افت کیفیت اینترنت همراه با قطعی برق بودید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code