وضعیت آینده‌ی آفیس سازگار با محیط لمسی


کاربران محیط‌های لمسی ویندوز مانند ویندوزفون، همواره در پی استفاده از تمام عملکردهای آفیس بر روی دستگاه خود بوده‌اند. در این مقاله به بررسی آینده‌ی آفیس در صفحات لمسی می‌پردازیم.

مقاله‌های مرتبط:

مایکروسافت، فعالیت برای تولید آفیس مخصوص صفحات لمسی در ویندوزفون 8.1 را پنج سال پیش آغاز کرد. این مجموعه شامل ورد، اکسل و پاورپوینت برای صفحات لمسی تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها می‌باشد. مایکروسافت سعی کرده، این مجوعه دارای برنامه‌هایی سبک و سریع باشد. پس از عرضه‌ی ویندوز 10، آفیس مخصوص صفحات لمسی برای ویندوز 10 هم عرضه شد، اما با توقف فعالیت مایکروسافت در توسعه‌ی ویندوزفون 10، توسعه‌ی این مجموعه‌ی آفیسی نیز متوقف شد.

آفیس سازگار با لمس برای ویندوزفون 10 به طور کلی از بین نرفته است، اما مایکروسافت توسعه‌ی آن را متوقف کرده‌است. بنابر گفته‌ی یکی از مسئولین مایکروسافت، هم اکنون اولویت مایکروسافت،‌ توسعه‌ی آفیس برای اندروید، iOS و توسعه‌ی نسخه‌‌ی وب آفیس است.

آفیس برای iOS

زمانی وجود نسخه‌ی ویندوزفون آفیس مثال خوبی برای توسعه‌دهندگان اپ‌ برای ویندوزفون بود، اما سیاست‌های مایکروسافت در قبال آفیس سازگار با محیط لمسی، موجب بی‌انگیزگی توسعه‌دهندگان اپ‌های ویندوزفون و ترغیب آن‌ها به سمت برنامه‌های دسکتاپ شده، چرا که این سیاست‌ها به این معناست که نسخه‌ی دسکتاپ آفیس،‌ در آینده نیز قدرتمند خواهند بود.

مقاله‌های مرتبط:

مایکروسافت، هم اکنون در حال استفاده از این بسته‌های نرم افزاری در بعضی از دستگاه‌های ساخت خود مانند هولولنز و سرفیس هاب 2 است، اما به وضوح مشخص است که این شرکت، در حال برنامه‌ریزی برای جایگزینی این مجموعه با نسخه‌ی وب آفیس است. با پیدایش استانداردها‌ی جدید مرورگرها، مایکروسافت نیز می‌تواند نسخه‌ی وب آفیس را قدرتمندتر کند. با پیشرفت بیشتر اپ‌های مبتنی بر وب،‌ این نسخه‌ی آفیس نیز قدرتمندتر و شبیه‌تر به نسخه‌های فعلی می‌شود.

اگر شما از طرفداران ویندوز 10 هستید، خبر بد آنکه مجبورید صبر کنید تا نسخه‌ی مخصوص وب آفیس عرضه شود. مایکروسافت اخیرا اپ‌های این مجموعه را از فروشگاهش حذف کرده و آفیس 365 تنها برای دسکتاپ موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code