گرندپری فرمول یک آمریکا ۲۰۱۸؛ اولین قهرمانی رایکونن


مسابقه فرمول یک آمریکا ۲۰۱۸ در حالی به قهرمانی کیمی رایکونن از تیم فراری منجر شد، که لوئیس همیلتون می‌توانست با پیروزی در این مسابقه به قهرمانی فصل برسد. 

مرحله هیجدهم رقابت‌های فرمول یک ۲۰۱۸ که در کشور آمریکا و پیست استین تگزاس برگزار شد، با قهرمانی کیمی رایکونن فنلاندی به پایان رسید. در این رقابت نفس‌گیر، کیمی رایکونن از تیم فراری توانست با زمان ۱ ساعت و ۳۴ دقیقه و ۱۸.۶۴۳ در جایگاه نخست گرندپری آمریکا قرار بگیرد. پس از رایکونن، مکس ورشتاپن از ردبول و لوئیس همیلتون از تیم فرمول یک مرسدس، دوم و سوم شدند.

 United States Grand Prix Formula 1 / گرندپری فرمول یک آمریکا 2018

به دنبال مشکلات ایجاد شده برای خودروی مسابقه‌ای رانندگان مرسدس در دور تعیین خط، کادر این تیم تصمیم گرفتند تا پمپ آب پیشرانه را در هر دو خودرو تعویض کنند. رانندگان فراری با لاستیک‌های التراسافت مسابقه را شروع خواهند کرد، در حالی که رانندگان مرسدس بنز ترجیح می‌دهند با لاستیک‌های سافت رانندگی کنند.

 United States Grand Prix Formula 1 / گرندپری فرمول یک آمریکا 2018

استارت ابتدایی کیمی رایکونن که از خط دوم مسابقه را شروع کرده بود، باعث شد تا معادلات به هم بخورد. اسپین شدن سباستین فتل در دور ابتدایی مسابقه پس از برخورد با دنیل ریکیاردو، از جمله اتفاقات مهم گرندپری آمریکا به شمار می‌رود. در ادامه فتل که به امید کسب سکو و کاهش فاصله با همیلتون به این مسابقه پا گذاشته بود، تا رده چهاردهم پایین رفت. تلاش‌های فتل منجر به جبران نتیجه، بالا آمدن تا رده چهارم و امیدوار ماندن راننده آلمانی فراری به ادامه مسابقات شد.

 United States Grand Prix Formula 1 / گرندپری فرمول یک آمریکا 2018

برخورد فرناندو آلونسو با لانس استرول و رومن گروژان با چارلز لکلرک نیز از جمله اتفاقات مهم مسابقه فرمول یک آمریکا بود. در حالی که پس از این برخوردها گروژان، آلونسو و دنیل ریکیاردو از مسابقه خارج شدند، اما لکلرک تا دور ۳۳ برای ماندن در رقابت همچنان تلاش کرد؛ هر چند که در نهایت به سایر رانندگان خارج شده از مسابقه پیوست. داوران بررسی برخورد لکلرک با گروژان را به پس از پایان مسابقه موکول کردند. کارلوس ساینز نیز در ادامه به دلیل خروج از مسیر پیست پنج ثانیه جریمه دریافت کرد. 

 United States Grand Prix Formula 1 / گرندپری فرمول یک آمریکا 2018

 مسابقه در ادامه با رفتن رانندگان تیم‌های پیشتاز به پیت استاپ، با تغییراتی در میان نفرات ابتدایی همراه شد؛ اما در نهایت باز هم کیمی رایکونن توانست به جایگاه اول برسد. این اولین قهرمانی کیمی رایکونن پس از ۱۱۳ مسابقه در رقابت‌های فرمول یک به شمار می‌رود. لوئیس همیلتون نیز که با گرفتن هشت امتیاز اختلاف نسبت به فتل می‌توانست قهرمانی زودهنگام خود را جشن بگیرد، به جایگاهی بهتر از سوم دست نیافت. مکس ورشتاپن که از رده هیجدهم مسابقه فرمول یک آمریکا را آغاز کرده بود، یکی از بهترین مسابقات خود را پشت سر گذاشت و به رده دوم رسید. 

 United States Grand Prix Formula 1 / گرندپری فرمول یک آمریکا 2018

به این ترتیب کیمی رایکونن با ثبت زمان ۱ ساعت و ۳۴ دقیقه و ۱۸.۶۴۳ در جایگاه نخست گرندپری فرمول یک آمریکا ۲۰۱۸ ایستاد. مکس ورشتاپن با اختلاف ۱.۲۸۱ نسبت به رایکونن در رده دوم ایستاد تا ردبول دست خالی از آمریکا خارج نشود. لوئیس همیلتون نیز با اختلاف ۱.۰۶۱ ثانیه‌ای نسبت به راننده جوان ردبول، به رده سوم بسنده کرد. در حال حاضر لوئیس همیلتون از تیم مرسدس با ۳۴۶ امتیاز در جایگاه نخست رانندگان فرمول یک ۲۰۱۸ قرار دارد و سباستین فتل با ۲۷۶ امتیاز او را تعقیب می‌کند. پس از فتل، کیمی رایکونن از تیم فراری، بوتاس از مرسدس، ورشتاپن و ریکیاردو از ردبول در رده‌های سوم تا ششم قرار دارند. 

رتبه راننده امتیاز
۱ لوئیس همیلتون ۳۴۶
۲ سباستین فتل ۲۷۶
۳  کیمی رایکونن  ۲۲۱ 
۴ والتری بوتاس ۲۱۷
۵ مکس ورشتاپن ۱۹۱
۶ دنیل ریکیاردو ۱۴۶
۷ نیکو هالکنبرگ   ۶۱
۸ کوین مگنوسن ۵۵
۹ سرجیو پرز ۵۴
۱۰ استبان اکن ۵۳

در جدول تیمی نیز تیم مرسدس بنز با توجه به عملکرد نسبتا خوب همیلتون و بوتاس در این هفته، با ۵۶۳ امتیاز جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است. تیم فراری پس از قهرمانی رایکونن و عنوان چهارمی فتل با ۴۹۷ امتیاز و ردبول با ۳۳۷ امتیاز در رده دوم و سوم قرار گرفته‌اند. تیم‌های رنو، هاس، مک‌لارن، فورس ایندیا، تورو روسو، سائوبر و ویلیامز نیز به رتبه‌های بعدی بسنده کرده‌اند. 

رتبه تیم امتیاز
۱ مرسدس ۵۶۳
۲ فراری ۴۹۷
۳ ردبول ۳۳۷
۴ رنو ۱۰۶
۵ هاس ۸۶
۶ مک‌لارن ۵۸
۷ فورس ایندیا ۴۸
۸ تورو روسو ۳۰
۹ سائوبر ۲۷
۱۰ ویلیامز ۷

مرحله نوزدهم رقابت‌های فرمول یک ۲۰۱۸ از ۶ آبان ماه امسال در کشور مکزیک برگزار خواهد شد. ویدئوی لحظات حساس گرندپری آمریکا ۲۰۱۸ تا ساعات آینده در همین خبر قرار داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code